Hosszútávú ideiglenes (rögzített, fix) fogpótlások készítése PMMA (polimetil-metakrilát) anyagból
A végleges fogpótlások (koronák, hidak) készítését szinte mindig egy preprotetikai fázis előzi meg, amikor eltávolítjuk a menthetetlen fogakat, fogkőeltávolítást, gyökérkezeléseket végzünk a betegen, hogy a végleges pótlások tiszta fogakra, gyógyult fogínyre készüljenek el. A végleges fogpótlás elkészültéig ideiglenes koronákra vagy hidakra van szükség a preparált/lecsiszolt fogak védelme érdekében.
Az ideiglenes pótlásokkal szembeni elvárásaink jelentősen megnőttek a fogorvoslás fejlődésével. Az új technológiáknak és a korszerű anyagonak köszönhetően fogpótlástani eszköztárunk a polimer ideiglenes fogpótlások készítésének lehetőségével bővült. A CAD/CAM (Computer-Aided Design = számítógéppel segített tervezés, Computer-Aided Manufacturing = számítógéppel segített gyártás) egy PMMA (polimetil-metakrilát) tömbből jóval magasabb színvonalú és nagyon szép ideiglenes hidakat készíthetünk (általában hosszútávú ideiglenes fogpótlások készítésére használjuk).
A PMMA ideiglenes fogpótlás hosszútávon is megbízható ideiglenes megoldásként szolgál a kezelések közötti gyógyulási időkben. Látszik milyen piros, gyulladt az íny a híd alatt, fogkőeltávolítás, foghúzás és egyéb invazív kezelések után nem lehet egyből végleges fogpótlást készíteni, szükség van 2-3 hónap gyógyulásra
Mit is várunk el egy jó ideiglenes fogpótlástól?
-
Esztétikus legyen.
-
Rágó funkció betöltése.
-
Ne törjön el.
-
Megfelelő módon részt vegyen a hangképzésben.
-
A lecsiszolt fog, az élő fogak esetében a fogbél (pulpa) védelme a mechanikus, hő- és kémiai ingerekkel szemben, pl. ne fájjon a fog evéskor.
-
Helyben tartja, összeblokkolja a lecsiszolt fogcsonkokat, hogy ne mozduljanak el a fogak, míg elkészülnek a végleges fogpótlások.
Az ideiglenes koronák, hidak is többfélék lehetnek:
- Ideiglenes, illetve ideiglenes immediát (azonnali) korona, amit a fogorvos készít a rendelőben. Ideiglenes immediát koronának nevezzük azt a fogpótlást, mely közvetlenül a fog preparációja (csiszolása/ előkészítése) után, ugyanabban az ülésben készül és kerül a fogra (Scutan módszer).
- Ideiglenes korona készülhet önkötő akrilátból a fogtechnikai laboratóriumban, fogtechnikus által készítve (kézzel megformázza, kiönti, polírozza).
- Számítógép vezérelt CAD/CAM módszer segítségével is készülhet az ideiglenes korona.
Bármely ideiglenes koronáról legyen is szó, ezeket a páciens a végleges korona elkészültéig a lecsiszolt fogain hordja.
Miért készüljön CAD/CAM módszer segítségével az ideiglenes fogpótlás?
-
A legmodernebb eljárás.
-
Az elkészült fogpótlások rendkívül pontosak.
-
A korszerű anyagoknak köszönhetően magas ellenálló képességűek.
-
Nagyon szép, sima, természethű felszíne van.
-
Nem színeződik el.
-
Nem kopik el.
-
Nagyon ritkán törik el.
Front területen lévő hosszútávú ideiglenes fogpótlás esetén különösen fontos, hogy pácienseinket tartósan ellenálló, megbízható, tökéletesen illeszkedő és kifogástalan esztétikájú fogpótlásokkal tudjuk ellátni:
Hogyan is készülnek a PMMA koronák a CAD/CAM technológiával?
-
Fogorvosa a lecsiszolt/előkészített fogakról lenyomatot vesz (precíziós-szituációs lenyomat).
-
A lenyomat a fogtechnikai laboratóriumba kerül, ahol kiöntik, kigipszelik.
-
Az elkészített gipszmintát 3 dimenziós szkenner segítségével digitalizálják.
-
A digitalizált mintára a fogtechnikus számítógépen 3 dimenzióban megtervezi az ideigenes koronát a megfelelő szoftver segítségével.
-
A megtervezett korona adatait áttöltik egy 5 tengelyes CNC marógépbe, melyben egy PMMA tömbből kerül kifaragásra az ideiglenes korona. Mivel a gép 5 tengely irányában tud mozogni, így a kifaragott korona tökéletesen megegyezik a digitálisan tervezettel, és nem lesz eltérés a kettő között. Az így készült koronák rendkívül precízen illeszkednek a lecsiszolt fogakra.
-
A marógépből kivett korona még matt hatású. Végső csillogását a fogtechnikus aprólékos polírozása által nyeri el.
-
Az ideiglenes korona visszakerül a fogorvosához, ahol beragasztják. A kezelések folytatásának időpontja határozza meg a ragasztó típusát. Amennyiben a következő kezelések folyamatosan, rövid időn belül követik egymást, csak egy úgynevezett ideiglenes ragasztóval kerül beragasztásra, hogy a kezelések során eltávolítható legyen az ideiglenes PMMA korona (pl.: gyökérkezelések, fogágybetegség kezelése estén). Amennyiben a kezelések között egy nagyobb szünet, több hónap, akár egy év telik el, abban az esetben orvosa a hosszútávú ideiglenes ragasztást is választhatja, mely még mindig biztosítja, hogy az ideiglenes korona eltávolítható legyen, de hosszabb időre nyújt rögzítést. A PMMA korona nagy előnye, hogy a korona biztonságosan eltávolítható a köztes kezelések alkalmával a fogcsonk törésének veszélye nélkül.
A CAD/CAM technológiával készített PMMA ideiglenes fogpótlások előnyei:
-
Hosszabb használati időt tesz lehetővé, hiszen a polimer anyag sokkal ellenállóbb, mint a hagyományos szék mellett használt ideiglenes anyagok.
-
Jóval keményebb, mint a hagyományos akrilát (metakrilsavas metilészter), melyből az ideiglenes koronák nagy része készül.
-
Az ideiglenes koronák többször is fel-levehetők a preparált/előkészített fogcsonkokról a törés veszélye nélkül.
-
Az ideiglenes fogpótlás nem színeződik el, nem kopik, tökéletesen felpolírozható,és az esztétikai tulajdonságai a saját fogakéhoz hasonlók.
A CAD/CAM ideiglenes fogpótlások legfőbb felhasználási területei:
-
Ideiglenes koronák vagy ideiglenes hidak a front és a moláris területen egyaránt.
-
Implantátumokra készített ideiglenes, rögzített fogpótlások.
-
Harapási, és állkapocsízületi problémákkal, valamint fogágybetegséggel kezelt páciensek hosszútávú ideiglenes rögzített fogpótlására.
A CAD/CAM technológiával készített PMMA ideiglenes fogpótlások hátrányai:
-
Árban a legdrágább ideiglenes korona.
-
Nincs kész azonnal a csiszolás után, több nap alatt készül el.
A jövő minden bizonnyal a digitális technológiával készülő fogpótlásoké, nap, mint nap látjuk, hogy a betegek esztétikai igényei egyre magasabbak.
Irodalom:
Kivovics P, Katona I, Csemez A, Németh O, Borbély J: Ideiglenes rögzített fogpótlások készítése CAD/CAM technológia alkalmazásával. Magyar Fogorvos. 2015/1: 24-29.
Fábián T, Götz Gy, Kaán M, Szabó I: A fogpótlástan alapjai. Semmelweis Kiadó, 2001.