Csavarozható implantátum híd
67 éves férfi páciensünk a következő panaszokkal kereste fel rendelőnket:
- Korábban ki kellet húzni a jobb alsó 6-os és 7-es fogát (első és második nagyőrlő).
- Több hónap gyógyulás után szeretné pótolni a hiányzó fogakat implantátumokkal, és újra szép fogakat szeretne. Az implantátum előnye, hogy ha a csontba beültetjük és rácsavarozzuk a koronát, nem kell a szomszéd fogakat lecsiszolni hídkészítéshez.
- Étkezéseknél nagyon zavarta, hogy a jobb oldalon nem tudja rendesen megrágni az ételt, így csak a bal oldalt terhelte, ami hosszú távon nem tesz jót a meglévő fogaknak és az állkapocs-ízületnek sem.
Első találkozó
Az első találkozó alkalmával már CBCT (Cone beam computed tomography) felvétellel érkezett a páciens, hogy a csontkínálatot 3 dimenzióban tudjuk vizsgálni a fogbeültetés előtt. A CT felvétel alapján kiderült, hogy az őrlők helyén megfelelő a csontmagasság és a csontszélesség az implantátumok beültetésére. Páciensünk Straumann implantátumok beültetése mellett döntött, melyek prémium kategóriát képviselnek az implantátumok között. Az implantátumok primer stabilitása a beültetéskor nagyobb volt, mint 30 Ncm, így egyből gyógyulási csavart (healing abutment) kaphatott a páciens, hogy az íny tökéletes formára gyógyulhasson a végleges felépítmények számára.
Második kezelés
Az előírt 3 hónapos gyógyulási idő elteltével el lehetett kezdeni a végleges pótlás készítését. Páciensünk a csavarozható implantátum híd mellett döntött a kedvező javítási lehetőségek miatt. Ha az évek során bármilyen probléma lenne az implantátumokkal, például sérülne a kerámia híd, a csavarozható implantátum híd levehető, az alatta lévő implantátum kezelhető, és ugyanazt a hidat a kezelés végeztével vissza is lehet helyezni. Nem kell az egész hidat újra elkészíteni.
Precíziós lenyomatot vettünk az implantátumokról zártkanalas lenyomatvételi fej segítségével. Így a fogtechnikus teljes képet kap az implantátum helyzetéről, valamint a környező fogakról, és pontos, a környezetbe illő koronát tud készíteni.
Jobb alsó Straumann implantátumok (a kép bal oldalán látható) a zártkanalas lenyomatvételi fejekkel, a lenyomatvételt megelőzően készített panorámaröntgen-felvételen
Az elkészült hidat csak a helyére kellett csavarozni, és egy töméssel le kellett zárni az átmenő csavarok helyét.
A csavarozható híd tetején egy kis lyuk található, ezen keresztül csavarjuk be a hidat a helyére. Ezután a lyukat egy szép, fehér töméssel lefedjük. Sajnos a kompozit tömés nem 100%-ban takar, és ritkán előfordul, hogy egy kicsit áttetszik az anyagon a lyuk, de csak annak, aki „keresi” az esztétikai hibát a fogon. Normális esetben beszéd vagy nevetés közben észrevehetetlen.
FONTOS!
Az implantációs fogpótlás ugyanolyan, ha nem több odafigyelést, gondozást és utókövetést igénylő pótlás, mint a természetes fogakon elhorgonyzott koronák, hidak! A szájüreg higiéniai állapota és az implantátumok hosszú távú sikeressége között nagyon szoros összefüggés van!
A fogpótlás készítésekor a szemben lévő állcsontról antagonista lenyomatot veszünk, melynek segítségével a fogtechnikus pontosan látja a harapási viszonyokat és a szemben lévő fogakat
Zártkanalas, precíziós lenyomatvétel a 2 darab Straumann implantátumról
Precíziós lenyomat a 2 darab Straumann implantátumról a zártkanalas lenyomatvételi fejekkel (felülnézet)
Precíziós lenyomat a 2 darab Straumann implantátumról a zárt kanalas lenyomatvételi fejekkel (oldalnézetből)
Harapásvétel: a szemben lévő fogak egymáshoz való viszonyát szilikon harapás segítségével rögzítjük
Az elkészült szilikon harapás, melynek segítségével a fogtechnikus pontosan látja, hogyan érintkeznek az egymással szemközti fogak
Az elkészült csavarozható fémkerámia híd Straumann implantátumokra a gipszmintán oldalnézetből
Az elkészült csavarozható fémkerámia híd Straumann implantátumokra a gipszmintán felülnézetből
Az elkészült csavarozható fémkerámia híd Straumann implantátumokra a gipszmintán oldalnézetből, az átmenő csavar betekerésére használt csavarhúzóval
Az elkészült csavarozható fémkerámia híd Straumann implantátumokra a kontroll panorámaröntgenen